Atsauksme: Laura Dreiže – Deja ar nāvi

Nosaukums: Deja ar nāvi
Autore: Laura Dreiže
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Gads: 2015
Lappuses: 320

    Ilgi domāju, vai “Deja ar nāvi” iegādāties uzreiz, varbūt nedaudz pagaidīt vai sagaidīt visas triloģijas grāmatas. Tad, kādu rītu pamodusies no sapņa, kurā pirku tieši šo grāmatu (un pie kases pati autore vēl to laipni parakstīja), sapratu, ka interese par to man naktsmieru nedos vēl ilgi. Tā nu jau pēc pāris stundām biju ceļā uz tuvāko grāmatnīcu, lai bez sirdsapziņas pārmetumiem lauztu sev doto solījumu, ka šomēnes grāmatas nepirkšu. Pie kases neviens nemetās mani apsveikt un slavēt ar pareizi izdarīto izvēli (kā tas bija manā sapnī), taču atlaižu kuponu nākamo grāmatu iegādei gan saņēmu. Lūk, dzīvē vēl labāk nekā sapņos.
    “Deja ar nāvi” ir stāsts par Viktoriju Elingtonu, kuras tēvs gājis bojā mīklainos apstākļos. Sasniegusi astoņpadsmit gadu vecumu, meitene dodas uz vienīgo vietu, kur, viņasprāt, meklējamas atbildes – Karalisko Maģijas akadēmiju. Ar šķēršļiem Viktorijai nākas saskarties gan pirms, gan pēc nokļūšanas akadēmijā, taču beigu beigās meitene nonāk uz pēdām patiesībai, ko varbūt nemaz nav gatava dzirdēt.
    Sākot lasīt grāmatu, mani visvairāk interesēja tas, kāda būs autores veidotā Londona. Viktorijas laikmets man šķiet viens no fascinējošākajiem vēstures periodiem, un arī mūsdienu Londona ir sirdij īpaši tuva un mīļa vieta. Autore manas cerības šajā ziņā pilnībā attaisnoja. Lai gan “Dejā ar nāvi” pabijām vien dažās vietās – Viktorijas dzimtajā muižā, akadēmijā un dažos citos Augšlondonas nostūrīšos, ar autores tēlaino valodu tās tika uzburtas brīnišķīgas. Arī autores piezīmes lappušu apakšmalās liecināja par to, ka Viktorijas laikmeta vēstures, literatūras un Londonas ģeogrāfijas izpētē ieguldīts ievērojams darbs.
    Pati Viktorija Elingtona man no sākuma atgādināja visai tipisku jauniešu fantāzijas grāmatas varoni – stūrgalvīga, ar savu ideju un taisnību apņemta. Bet tādiem jau galvenajiem varoņiem jābūt, lai turpinātu iekulties visādās nepatikšanās un stāsts varētu turpināties uz priekšu. Tomēr ar laiku parādās Viktorijas pārdomas, par to, vai viņas pielietotās metodes sava mērķa sasniegšanai ir pareizas, vai tās galu galā nepadarīs viņu par sliktu cilvēku. Šāda paškritika jaunības maksimālisma māktos tēlos bieži vien neparādās, un tā ir īpašība, kas tēlu manās acīs darīja daudz patīkamāku.
    Protams, nevar nepieminēt Tanielu Glāsu. Arī viņš sākumā var likties tāds tipiskais young adult sliktais puisis, kas sākumā, galveno varoni pirmo reizi ieraugot, uz viņu vien nikni nolūr, bet pēc tam neglābjami iemīlas. Tomēr Glāss ir kas daudz, daudz vairāk par to. Ātri vien kļūst skaidrs, ka Taniels ir iesaistīts dziļos, iespējams, pat ļaunos noslēpumos. Viņa tēls man palika neizdibināts, un ar nepacietību gaidu turpinājumu, lai šo tēlu iepazītu tuvāk.
    Uz favorīttēla titulu šobrīd gan pretendē Teo, par kuru arī noteikti vēlētos lasīt vēl. Par spīti Taniela apgalvojumiem, marķīze Vinčestera manī gan pārlieku lielu uzticību nerada, bet, kas zina, varbūt es kļūdos.
    Notikumi grāmatā risinās dinamiski, nevienu brīdi neliekas, ka grāmata vilktos vai kāda aina būtu pilnībā lieka. Patīkami, ka visa informācija par akadēmiju un tās ēkas dažādākajām telpām un nostūriem, kā arī par maģijas funkcijām netiek atklāta uzreiz, bet lasītājs var visu atklāt un mācīties kopā ar Viktoriju.
    Jā, varbūt varones vismaz sākotnēji veiksmīgā izlikšanās par pretējā dzimuma pārstāvi nebija līdz galam ticama. Šķiet, ka tam vajadzētu būt sarežģītāk par frizūras un apģērba maiņu, lai neviens pieredzējis mags nespētu ievērot atšķirību. Tomēr, neskatoties uz to, pirmo reizi ierasties Karaliskajā Maģijas akadēmijā bija tikpat aizraujoši kā pirmo reizi ierasties Cūkkārpā. Gaidu turpinājumu!
Vērtējums – 4/5

One thought on “Atsauksme: Laura Dreiže – Deja ar nāvi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s