Trešdienas Top 5 – 16.09.2015

    “Trešdienas Top 5” jeb “Top 5 Wednesdays” ir akcija, ko ārzemju Booktube plašumos aizsāka blogere Leinija jeb Gingerreadslainey (viņas youtube kanāls šeit). Katru nedēļu tiek izvēlēta tēma, par kuru blogeri tiek aicināti izveidot savu grāmatu Top 5 augošā secībā. Nākamo nedēļu tēmas vienmēr ir iespējams apskatīt akcijas Goodreads grupā
    Šīs nedēļas tēma nav visai pozitīva, taču, manuprāt, ļoti svarīga – grāmatas par garīgām vai citām slimībām. Manā grāmatu plauktā šī tēma gan nav ļoti plaši sastopama, jo atlasīt izdevās vien trīs grāmatas. Taču tās ir veselu piecu vērtas.
3. Ken Kesey – “One Flew Over the Cuckoo’s Nest”. Stāsts ir no “Virsaiša” Bromdena, kas, atrodoties slimnīcā, izliekas par mēmu un kurlu, skatupunkta. Kādu dienu slimnīcā ierodas Makmērfijs, kas tādējādi izbēdzis no cietumsoda, un uzreiz uzsāk cīņu pret tajā pastāvošo autoritāti medmāsas Rečedas personā, savās izdarībās iesaistot arī pārējos pacientus. Tomēr šī stingri kontrolētā vieta beigu beigās salauž pat dzīvespriecīgo un spēcīgo Makmērfiju. 
“He knows that you have to laugh at the things that hurt you just to keep yourself in balance, just to keep the world from running you plumb crazy.” 
2. Robert Louis Stevenson – “The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde”. 19. gadsimta klasikas darbs, kas viens no pirmajiem pievērš sabiedrības uzmanību tādai garīgai slimībai kā personības dalīšanās. Misters Atersons ievēro, ka viņa ilggadējais draugs Doktors Džekils sāk uzvesties visai neparasti un arvien biežāk pazūd. Tai pat laikā uzrodas gados jaunākais Misters Haids, kas pastrādā šausminošus noziegumus. Misters Atersons ar laiku atkāj, ka viņa draugs un noslēpumainais slepkava ir viena un tā pati persona. Turklāt Doktors Džekils pats labprātīgi izvēlējies kļūt par Misteru Haidu, ar laiku zaudējot kontroli pār savu otro “es”. Stāstu papildina darbības risināšanās noslēpumainajā un tumšajā Viktorijas laikmeta Londonā. 
“I sometimes think if we knew all, we should be more glad to get away.” 

1. Chuck Palahniuk – “Fight Club”. Līdzīgi kā iepriekšminētajā grāmatā, arī šeit centrā ir personības dalīšanās. Atšķirība tāda, ka varonis, ar kuru tas notiek, pats to nemaz neapjauš. Galvenais varonis, kurš ne reizi tā arī netiek nosaukts vārdā, satiek noslēpumaino un veiksmīgo Taileru, kas izaicina viņu dzīvot tā, kā pats vēlas. Tailers ir viss, kas galvenais varonis pats vēlētos būt. Kopā abi izveido “Cīnas klubu” kā vietu, kur relaksēties, kas ātri vien gūst milzīgu popularitāti. Tailers galveno varoni iesaista visneprātīgākajās lietās, līdz šo darbību sekas liek varonim saprast, ka to visu ir darījis viņš pats.
Šo lieku pirmajā vietā, jo, manuprāt, Čaks Palanjuks ir viens no ģeniālākajiem rakstniekiem, kāds vien jebkad bijis. Lasot viņa darbus vienmēr pārņem sajūta, ka lasu savas domas, tikai kāds tās ir prasmīgi pierakstījis. Palanjuks vienmēr trāpīgi komentē cilvēka dabu un mūsu sabiedrību.
“Only after disaster can we be resurrected. It’s only after you’ve lost everything that you’re free to do anything. Nothing is static, everything is evolving, everything is falling apart.” 

    Vēl vēlos pieminēt grāmatu, ko vēl neesmu lasījusi, taču vēlos to tuvākajā laikā izdarīt. Tā ir Sofijas Kinsellas “Finding Audrey“, kas iznākusi pavisam nesen. Šis ir Sofijas Kinsellas pirmais darbs, kas veltīts tieši jauniešu auditorijai. Stāsts ir par četrpadsmit gadus veco Odriju, kas cieš no social anxiety – bailēm iziet sabiedrībā, runāt ar cilvēkiem un pat paskatīties tiem acīs. Ar terapijas palīdzību meitene lēnām mācās pārvarēt savu slimību. Uzticīgi savam rakstības stilam, autore šai tēmai pieiet ar humoru, taču neaizmirstot tās nopietnību. Tā kā līdz šim manis lasītās grāmatas par slimību tēmu ir bijušas visai nopietnas un smagas, vieglāka pieeja ar humoru būtu kas jauns un atsvaidzinošs. 
    

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s