Atsauksme: Patriks Rotfuss – Vēja vārds

Nosaukums: Vēja vārds
Autors: Patriks Rotfuss
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Gads: 2013
Lappuses: 736

Viesnīcnieks Kots, kas ciematiņā ar mācekli Bastu ieradies vien pirms gada, atstāj pavisam parasta cilvēka iespaidu. Līdz kādu dienu viņa iestādē nonāk ceļā daudz cietušais Hronists, kas ātri vien Kotā atpazīst Kvoutu, leģendām apvītu personu. Kvouts Hronistam izsaka piedāvājumu trīs dienu laikā atklāt savu patieso dzīvesstāstu. “Karaļkāvēja hronikas” pirmā daļa “Vēja vārds” veltīta pirmās dienas notikumiem – stāstam par Kvouta dzīvi no apmēram vienpadsmit līdz sešpadsmit gadu vecumam.
Jau pirmajā triloģijas daļā Rotfuss ir radījis plašu un detalizētu pasauli. Tai ir sava vēsture, reliģija, tradīcijas un leģendas, dažādas valodas. Līdz ar to, sākot lasīt, vajadzēja laiku, lai pierastu pie jauniem terminiem, personvārdiem un citiem šīs fantāzijas pasaules aspektiem. Taču ātri vien autora vieglais, plūstošais rakstības stils un spraigie notikumi ierauj sevī un nelaiž vaļā pat pēc grāmatas izlasīšanas. Šādā bīstamā, maģijas un pūķiem līdzīgu radījumu pilnā pasaulē nemaz nevar būt garlaicīgi. Netrūkst arī humora, kas stāstā bija iekļauts ļoti prasmīgi.
    Runājot par tēliem, jau no pirmajām lappusēm man ļoti iepatikās Kvouta un viņa mācekļa Basta savstarpējās attiecības. Brīžiem stingri, brīžiem nenopietni, taču skaidri redzams, cik lielā mērā abi rūpējas un uztraucas viens par otru.
    Sekojot Kvouta pusaudžu gadu stāstam jau paspēju smagi nopūsties, ka “protams, būs meitene”, bet, pat par pārsteigumu man, Kvouta gandrīz vai apsēstība ar Dennu mani nepavisam nekaitināja. Rotfuss viņas tēlā ļoti veiksmīgi bija ieinteresējis ne tikai galveno varoni, bet arī mani. To vien gribējās, kā uzzināt, kas viņa tāda ir? No kurienes? Kur viņa nozūd? Rotfusa meistarību tēlu veidošanā varētu salīdzināt ar Dž. R. R. Mārtina “A Song of Ice and Fire“, kur katram tēlam ir sava, daudzdimensionāla personība.
    Ap grāmatās pēdējām simts lappusēm lēnām sāka pārņemt izmisums, jo nemaz negribējās pieļaut domu, ka šis stāsts reiz beigsies. Nedaudz biedē fakts, ka jau ir pagājis visai ilgs laiks kopš triloģijas otrās grāmatas iznākšanas, bet noslēdzošās daļas vēl nav. Cerams, ka šajā ziņā Dž. R. R. Mārtina pēdās Rotfuss nesekos. Goodreads saka, ka 2017. gadā jābūt.
    Vērtējums – 5/5

One thought on “Atsauksme: Patriks Rotfuss – Vēja vārds

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s