Trešdienas Top 5 – 30.09.2015

Klāt nedēļas vidus un līdz ar to “Trešdienas Top 5”. Šo akciju izveidojusi blogere Gingerreadslainey. Akcijas Goodreads grupa, kurā atrodamas nākamo nedēļu tēmas – šeit.
Šīs nedēļas tēma ir pavisam interesanta – grāmatas, kuras kādu iemeslu dēļ tikušas aizliegtas. Tēma visnotaļ aktuāla, jo arī pie mums dzirdamas diskusijas par to, ko drīkstētu lasīt un ko ne. Dažādi aizliegtu grāmatu saraksti atrodami šeit (klasika) un šeit (dažādi žanri).

Kā reiz šī ir arī aizliegto grāmatu nedēļa, līdz ar to internetā parādījušās interesantas, ar šo tēmu saistītas infografikas. Piemēram, šī, kas parāda ne tikai nežēlastībā kritušās grāmatas, bet arī to, kur un cik ilgi aizliegums bijis.

Lūk, mans aizliegto grāmatu Top 5:

t5w

5. Dž. K. Roulinga – Harija Potera sērija. Šaubos, ka Roulingas mērķis bija ar stāstu par mazo burvju zēnu pievērst bērnus visādu melnās maģijas rituālu praktizēšanai. Tomēr ir cilvēki, kuriem laikam tā šķiet, līdz ar to Harija Potera sērija bieži vien tikusi aizliegta. Bet, ja arī no grāmatam izņemtu maģijas elementu, morāle galu galā būtu tā pati – svarīgākais ir draudzība, mīlestība un uzticība. Kas tajā var būt slikts?

4. F. Scott Fitzgerald – The Great Gatsby. Vispār biju pārsteigta, šo ieraugot aizliegto grāmatu sarakstā. Salīdzinot ar citiem sarakstos esošajiem klasikas darbiem, “Lielais Getsbijs” liekas pilnīgi nekaitīgs. Bet cilvēki problēmas saskatīt spēj jebkur.

3. Sūzena Kolinsa – Bada spēles. Šī jauniešu auditorijai domātā grāmata tiek aizliegta, jo pasaule, kurā risinās darbība, ir visnotaļ vardarbīga. Tomēr “Bada spēles” liek padomāt par to, kur virzās mūsu pašu sabiedrība. Labi, bērnus cīnīties uz nāvi neviens nesūta, bet arī mūsdienās cilvēki dēļ izklaidēm ir gatavi uz visneprātīgākajām lietām.

2. Margareta Mičela – Vējiem līdzi. Karš, nāve, rasu jautājumi un divi galvenie varoņi ar visai apšaubāmu un brīžiem pat neeksistējošu morāli. Citādāk jau nebūtu interesanti. Bet, ja nopietni, kara realitāte ir tāda, kāda tā ir. To noliegt vai aizliegt ir pavisam muļķīgi.

1. Anthony Burgess – A Clockwork Orange. Reiz dzirdēju, ka pats autors kādā intervijā teicis, ka nožēlo, ka šo grāmatu vispār sarakstījis. Tik ļoti tā tiek pārprasta un nesaprasta. Es gan “A Clockwork Orange” nesaskatīju nekādus aicinājumus uz vardarbību un nez kādām briesmīgām darbībām. Šī grāmata ir izcils ieskats cilvēka psihē, parādot, cik viegli tā laužama. Ja cilvēkam tiek atņemta spēja pieņemt pašam savus lēmumus, vai viņš joprojām ir cilvēks?

Attēli no Goodreads.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s