Septembra 2015 kopsavilkums

Šķita, ka līdz ar septembri brīvais laiks lasīšanai ievērojami samazināsies. Taču mēnesis izrādījās produktīvāks nekā sākumā cerēts. Kopumā izlasīju deviņas grāmatas. Centos turēties pie savas apņemšanās lasīt pēc iespējas dažādāku literatūru, un domāju, ka šomēnes tas ir izdevies visai labi. Dažāda biezuma grāmatas, gan latviešu, gan angļu valodā, klasika, fantāzija. Stāsti, kur darbība risinās gan pagātnē, gan mūsdienās. Gan tepat Latvijā, gan citviet.

sept11. Sarah J. Maas – Queen of Shadows. Ilgi gaidītā “Throne of Glass” sērijas ceturtā daļa, kas iznāca tieši 1. septembrī. Maģija, mīlestība, atriebība, pūķiem līdzīgi radījumi – viss, ko var vēlēties no fantāzijas žanra. Vismaz šobrīd šī noteikti ir mana mīļākā sērijas grāmata.

2. Margareta Mičela – Vējiem līdzi. Burvīgi tērpi, manieres, saviesības, Dienvidu augstākā sabiedrība. Līdz tam visam pieliek punktu karš un viena traģēdija pēc otras. Skārleta kā galvenā varone man ļoti patika. Iekšēji stipra un spējīga par sevi parūpēties visskarbākajos apstākļos, bet reizēm naiva, jo galu galā viņa ir tikai jauna meitene, kas ierauta briesmīgu notikumu vidū. Stāsts pievēršas gan savstarpējām attiecībām, gan sabiedrības raksturojumam, gan dinamiskiem notikumiem. Patika!

3. Robert Louis Stevenson – The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde. Londona, Viktorijas laikmets. Pilsētas tumšajās ielās ik pa laikam noziegumus paveic jaunais misters Haids – cienījamā doktora Džekila otrais “es”. Sākot lasīt, likās, ka jau iepriekš zināju visu, kas grāmatā notiks. Taču viens no beigās atklātajiem pavērsieniem joprojām pārsteidza. Tumšs, fascinējošs stāsts.

4. Laura Dreiže – Deja ar nāvi. Aizraujoša pirmā daļa “Danse macabre” triloģijā. Pirms šīs grāmatas ilgi nebiju lasījusi kādu latviešu autoru, kas nav Blaumanis. Kur nu vēl kādu mūsdienu latviešu autoru. Tāpēc šī grāmata bija ļoti jauka pārmaiņa no ierastajiem ārzemju fantāzijas darbiem. Plašāka atsauksme šeit.

sept25. Jane Austen – Pride and Prejudice. Jāsaka, ka šo brīžiem nācās lasīt ar piespiešanos, jo 19. gadsmita angļu valoda reizēm spēj nogurdināt. Sižets vairāk koncentrējas uz attiecībām, tāpēc nekādu spraigu, uzmanību noturošu notikumu arī īsti nav. Tomēr “Lepnums un aizspriedumi” nenoliedzami ir trāpīgs un izdevies sava laika sabiedrības novērojums.

6. Patriks Rotfuss – Vēja vārds. Septembrī izlasītas tik daudz labas grāmatas, ka izvēlēties to, kas patika visvislabāk, ir neiespējami. Bet, ja noteikti būtu jāizvēlās, varbūt tā būtu šī. Nopietns un, manuprāt, izcils fantāzijas darbs ar brīnišķīgi izstrādātu pasauli un tēliem. Plašāka atsauksme šeit.

7. Mišela Peivere – Dievi un karotāji. Tā kā pirms vairākiem gadiem lasītā Mišelas Peiveres “Tumšās senatnes stāstu” sērija man ļoti patika, vēlējos iepazīties arī ar autores jaunāko latviešu valodā izdoto veikumu. Brīžiem līdzīgi agrākajiem darbiem, bet man patika.  Plašāka atsauksme šeit.

sept38. Rutku Tēvs – Trīs vella kalpi. Jautrs un dinamisks stāsts par varonīgajiem Rīhas aizstāvjiem 17. gadsimtā. Ļoti gribēju izlasīt, jo no bērnībā redzētās filmas atceros vien to, ka man tā patika. Kāpēc, kas un kā – to noskaidroju tagad. Īpaši interesanti bija lasīt par dažādām Rīgas vietām, iztēlojoties, kādas tās bija agrāk un kādas es tās pazīstu šodien.

9. Linda Nemiera – Kaķa lāsts. Šaubījos, vai šī grāmata man patiks, jo vilkači, kaķači un citi -ači nav mani vismīļākie mītiskie tēli. Tagad priecājos, ka “Kaķa lāstu” nepalaidu garām. Autores aizraujošais un visai sarkastiskais rakstības stils ierāva sevī jau no pirmās lappuses un ne uz mirkli nelaida vaļā. Ar lielāko prieku oktobrī lasīšu Leonīdas piedzīvojumu turpinājumu.

Iesāku lasīt, bet nepabeidzu Diānas Gabaldones “The Fiery Cross” – piekto daļu “Outlander” sērijā. Atzīšos, esot jau pie piektās grāmatas, vairs nav tik interesanti. Brīžiem situācijas, kurās nonāk galvenie varoņi ir tik neiedomājamas, ka liekas pilnīgi neticamas. Labi, ceļošana laikā pirmajās daļās arī nav nekas ierasts un ļoti ticams, bet tomēr. Klēra un Džeimijs gan man ir kļuvuši pārāk mīļi, lai sirdsapziņa ļautu šo sēriju nepabeigt.

Attēli no Goodreads.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s