Atsauksme: Joe Abercrombie – Half a King

half-a-king-uk-mmpbNosaukums: Half a King
Autors: Joe Abercrombie
Izdevniecība: Harper Voyager
Gads: 2014
Lappuses: 373

Pēc tēva un vecākā brāļa nāves princim Jarvi jākļūst par Getlandes karali. Jarvi nav tam gatavs un neuzskata sevi par augstā titula cienīgu. Jo viņš ir citādāks, dzimis ar deformētu roku. Pus-vīrs. Pus-karalis. Pēc tēvoča nodevības viņam jāspēj izdzīvot, lai rastu atpakaļceļu, atriebtos un atgūtu troni, ko nemaz nevēlas.

Pirms šīs grāmatas izlasīšanas par autoru Džo Aberkrombiju nebiju dzirdējusi, tāpēc nav iespējas salīdzināt ar agrākiem autora darbiem. “Half a King” grāmatnīcā ievēroju pavisam nejauši – vāka noformējums piesaistīja uzmanību. Tad ieraudzīju, ka par grāmatu pozitīvas atsauksmes snieguši gan Patriks Rotfuss, gan Dž. R. R. Mārtins. Arī apraksts uz aizmugurējā vāka mani ieintriģēja. Tā nu iegādājos grāmatu, uz to liekot milzum lielas cerības. To gan neiesaku darīt nevienam, jo grāmata reti kad ir tāda, kā sanāk izfantazēt savās iedomās.

Džo Aberkrombija radītā pasaule nav raksturojama nekā citādāk kā vien nežēlīga. Sākot jau ar dabu – klinšaini krasti, vētraina jūra, biezi meži, ledaini vēji. Tikpat nepielūdzami kā klimats, ir arī šīs pasaules iedzīvotāji. Tie ir skarbi, grūtību norūdīti ļaudis, no kuriem to vien var sagaidīt kā nodevību. Reti parādās kāds siltuma uzplaiksnījums, taču līdz galam uzticēties nevar nevienam.

Arī pats galvenais varonis Jarvi sākumā neatstāj īpaši patīkamu iespaidu. Šķiet, ka par savu nepilnību viņš tikai sūdzās un izmanto katru iespēju, lai to pieminētu un attaisnotu savu rīcību. Viņš biezi vien ir dusmīgs un īgns uz visu pasauli, šķiet pilnībā padevies liktenim. No vienas puses saprotami, jo, nespēdams attaisnot karaliskās ģimenes cerības, viņš visu dzīvi ticis uzskatīts par zemāku. Neviens nebūtu priecīgs par šādu attieksmi. Laika gaitā pats Jarvi nonāk pie secinājuma, ka visu so laiku viņu atturējis no pilnveidošanās ir tikai gribasspēka trūkums.

Tomēr nav tā, ka jaunais princis savu dzīvi pavadījis pilnīgā bezdarbībā un bezcerībā. Nespējot cīnīties ar vairogu un zobenu, viņš pievērsies sava vienīgā atlikušā ieroča – prāta, trenēšanai. To arī Jarvi pavisam veiksmīgi izmanto, lai izdzīvotu un pildītu doto zvērestu. Tomēr karaļa lomai viņš nešķiet atbilstošs.

Tā kā tēli nekādas siltās jūtas neraisīja, interesantākais likās tieši izdzīvošanas aspekts. Kā viņi izdzīvos pārgājienu nekurienes vidū gada aukstākajā laikā? Kā izkļūs no pārspēkā esošo ienaidnieku uzbrukuma? Kā Jarvi izpildīs doto zvērestu? Šie jautājumi noturēja uzmanību visas grāmatas garumā.

Neatklājot svarīgus pagrieziena punktus, jāsaka vien tas, ka autors nobeigumā pieņem, manuprāt, pareizāko lēmumu stāsta atrisinājumā. Aberkrombijs ir viens no retajiem autoriem, kas pavisam prasmīgi maldina lasītāju, liekot domāt, ka viss jau ir atklāts, bet beigās pagriežot stāstu citā virzienā.

Kopumā man patika, taču nekāda emocionāla saikne ar stāstu vai kādu no tēliem neizveidojās.

Vērtējums – 3,5/5

2 thoughts on “Atsauksme: Joe Abercrombie – Half a King

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s