Atsauksme: Frēdriks Bakmans – Vīrs, vārdā Ūve

horizon55fa2da9305ebNosaukums: Vīrs, vārdā Ūve
Autors: Frēdriks Bakmans
Izdevniecība: Jāņa Rozes apgāds
Gads: 2015
Lappuses: 326

No malas skatoties, Ūve ir viens nejauks, principa pēc ar dzīvi neapmierināts večuks. Elektronikas veikalā viņam datora vietā cenšas pārdot kaut kādu ipadu, neviens vairs neprot pagatavot īstu kafiju, un skaļie kaimiņu bērni ar sliktām gramatikas zināšanām ir īsta sodība. Taču, ieskatoties dziļāk, Ūvem, tāpat kā jebkuram citam cilvēkam, ir savs stāsts. Sava pagātne un iemesli, kāpēc viņš uz pasauli sev apkārt skatās tieši šādi.

No saklausītām atsauksmēm nopratu, ka šis būs “jauks, sirdi sildošs un humora pilns stāsts ar pavisam nelielu skumju noti apakšā”. Nezinu, kā citiem, bet man likās, ka ir tieši otrādāk. Jā, humors bija un, manuprāt, tas bija tiešām lielisks un stāsta iekļāvās pavisam dabiski. Taču es šajā grāmata saskatīju daudz vairāk nopietnu domu un atziņu.

Centrā izvirzījās doma, ka nedrīkst cilvēku nosodīt, neko par viņu nezinot. Mūsdienās notiekošā darbība mijās ar Ūves atmiņām par jaunības dienām. Gan pusaudža gados, gan jau vēlākā vecumā vīrietim nācās pārdzīvot tādas nelaimes, ko lielākā daļa cilvēku nespētu izturēt. Saprotami, ka, lai sadzīvotu ar neizsakāmām sāpēm, cilvēks kļūst “cietāks” pret apkārtējo pasauli. Tā notiek arī ar Ūvi.

Tomēr šādi dzīves rūdīti cilvēki nav bezjūtīgi. Domāju, ka ir tieši otrādāk – iepazīstot sāpes, tās var labāk izprast arī citos cilvēkos. Tāpēc Ūve, maskējoties aiz negribīgas purpināšanas, nekad neatsaka palīdzību nelaimē nokļuvušiem draugiem vai kaimiņiem. Sirdsapziņa, kas runā mīļotās sievas Sonjas balsī, to viņam neatļauj.

Tieši kolorītie kaimiņi (vismaz lielākā daļa) ir tie, kas stāstam dod atsauksmju solīto sirds siltumu, neatlaidīgi to atklājot arī Ūvē. Jauna ģimene ar bērniem, kuri ātri pieķeras vecajam vīram, Ūves seni draugi, jauns puisis, kura ģimenei Ūve pirms vairākiem gadiem palīdzējis. Un pat kaķis.

Pēdējās pāris nodaļas pamatīgi spēlējās ar emocijām. Vienu brīdi likās, ka autors pieliks pavisam traģisku punktu, pēc tam šķita, ka viss tomēr būs labi, bet īstās beigas bija kaut kur abām šīm emocijām pa vidu. Skumji, bet reizē arī visai gaiši. Tipiskā Ūves garā. Laikam jau tas bija dabiskākais un pareizākais veids, kā šim stāstam beigties.

Smeldzīgs, brīnišķīgi uzrakstīts darbs, kas liek daudz ko apdomāt.

Vērtējums – 4/5

Attēls no janisroze.lv.

One thought on “Atsauksme: Frēdriks Bakmans – Vīrs, vārdā Ūve

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s