Atsauksme: Patriks Rotfuss – Vieda vīra bailes

300x0_cover Nosaukums: Vieda vīra bailes (#2, Karaļkāvēja hronikas)
Autors: Patriks Rotfuss
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Gads: 2014
Lappuses: 1052

Ir labas grāmatas, par kurām var runāt stundām. Un tad ir tādas grāmatas kā Patrika Rotfusa darbi, kuras ir tik lieliskas, ka grūti atrast, ko teikt. Var vien ieteikt tās izlasīt, jo tik burvīga pasaule katram ir jāatklāj pašam. Tomēr daļu no savām pārdomām par “Vieda vīra bailēm” centīšos ielikt vārdos.

Ir pienākusi otrā diena, un Kvouts turpina savu stāstu. Pēc kārtējām nepatikšanām Universitātē, jaunais Kvouts pieņem nopietnu lēmumu – uz laiku doties prom no skolas. Tālu prom no ierastās dzīves viņš saskaras ar dziļiem noslēpumiem un dzīvām leģendām, galu galā pašam par tādu kļūstot.

Satura ziņā, “Vieda vīra bailes” man patika nedaudz mazāk par “Vēja vārdu”. Vismaz grāmatas vidū. Likās, ka brīžiem Kvouts pilnībā aizmirst par saviem galvenajiem mērķiem un vēlmēm. Bet sešpadsmit gadu vecumā jau tā gadās. Dažas no vietām, kurās galvenais varonis nonāk, un cilvēki, kurus viņš satiek manī īpašu sajūsmu neraisīja. Savukārt būt Universitātē ir kā būt mājās, tāpēc atgriešanās tur grāmatas beigās bija pavisam jauka. Tomēr, sēžot uz vietas jau neviens par brīnumainu leģendu nekļūst – saprotams, ka garais ceļojums bija nepieciešams.

Dennas tēls, kas sākotnēji man likās intrigējošs, tagad gan bija par daudz. Cik ilgi var skriet pakaļ vienam cilvēkam, kas šķietami nemaz nevēlas būt uzticams un neko par sevi neatklāj?

Par spīti lietām, kas man ne pārāk patika, Patriks Rotfuss ir izcils autors. Jau tā detalizēti izstrādāto pasauli viņš nepārtraukti papildina ar arvien jauniem stāstiem, leģendām, dziesmām, iedzīvotājiem. Reti kur redzama tik liela rūpība. Nevar nepieminēt feju valstību, kas lasītāju tāpat kā galveno varoni ievilina sevī, vēlāk atklājot tumšus noslēpumus tās iekšienē.

Autors nebaidās galveno varoni nostādīt sarežģītās situācijās, nepārtraukti liekot  Kvoutam just līdzi. No vienas puses pārņem satraukums, taču no otras var sevi mierināt ar faktu, ka, ja grūtības nepārvarētu, tad Kvouts šo stāstu nemaz nevarētu stāstīt. Tātad – gan jau viss beigsies labi.

Rotfusam ir vienkārši lieliska humora izjūta. Vairākas reizes pieķēru sevi klusām ķiķinot, bet vienu brīdi pat nespēju apstāties. Nezināju, kā cilvēkam, kas šo grāmatu nav lasījis un jautā, par ko tā smejos, izskaidrot Kvouta stāstu par zēnu ar zelta skrūvi. Noteicu vien, ka ļoti laba grāmata. Un taisnība jau ir.

Tagad atliek grūtākais darbs – sagaidīt trešo grāmatu.

Vērtējums – 4,5

Attēls no Zvaigzne ABC.

One thought on “Atsauksme: Patriks Rotfuss – Vieda vīra bailes

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s