Atsauksme: Levs Grosmans – Burvji

burvji
Nosaukums: Burvji
Autors: Levs Grosmans
Izdevniecība: Prometejs
Gads: 2015
Lappuses: 448

Septiņpadsmit gadus vecais Kventins zina, ka viņš ir viens no labākajiem. Gudrs. Prasmīgs. Taču tas viņu laimīgu nedara. Vecāku uzmanības trūkums, meitene, kurā viņš ir ieķēries, neatbild uz viņa jūtām. Šīs un citas pusaudžu likstas liek Kventinam ticēt, ka kaut kur jābūt citai pasaulei. Citai – labākai – dzīvei, ko viņš patiesībā ir pelnījis. Tāpēc negaidīto iespēju doties uz burvju skolu Kventins uztver ar sajūsmu. Tomēr ātri vien top skaidrs, ka arī šķietami ideālajam ir sava tumšā puse.

Kventins ir ļoti interesants galvenais varonis. Īpaši nerodas vēlme viņam just līdzi. Veselīga pašpārliecinātības deva mijas ar aroganci. Citiem viņš nespēj piedot kļūdas, kuras pieļāvis arī pats. Tomēr Kventinu nevar arī ienīst, jo viņš ir prasmīgi izveidots un dzīvs tēls. Ir saprotams, kāpēc viņš rīkojas tieši tā un ne citādāk.

Pirmo grāmatas pusi pavadīju, cenšoties saprast, kur stāsts ved. Kāds ir mērķis? Kventins strauji iet cauri vienam mācību gadam pēc otra, bet nekas daudz netiek paskaidrots. Sāku jau dusmoties, līdz vienā brīdī sapratu, ka … tur jau tā lieta. Es nevaru rast atbildes uz jautājumiem, ja tās nezina arī paši stāsta varoņi. Viņi nezina, kāda visam, ko dara, ir jēga. Ko iesākt pēc tam – reālajā dzīvē. Viņiem jāpieņem, ka atbilžu nav.

Levs Grosmans paņem visu, kas mums līdz šim fantāzijas žanrā bijis tuvs un mīļš (kā populārākie salīdzinājumi minami Harijs Poters un Nārnija), un apgriež to kājām gaisā. Parāda to no dziļākas, daudz reālistiskākas puses. Maģija nav pastaiga saules pielietā pļavā kopā ar runājošiem zvēriņiem. Maģija ir nopietna atbildība, kas neprasmīgu tās lietotāju var iznīcināt. Un arī prasmīgajiem ne vienmēr iet spīdoši.

Galu galā “Burvji” man būtu patikuši vēl labāk, ja tā arī beigtos uz nelaimīgas nots un būtu viena grāmata, ne triloģija. Tad autora vēstījums, manuprāt, būtu spēcīgāks.

Nopietns un dziļš darbs, kas drīzāk patiks tiem, kuri grāmatās vairāk novērtē psihologisko aspektu, nevis spraigu darbību.

Vērtējums – 4/5

3 thoughts on “Atsauksme: Levs Grosmans – Burvji

  1. “Burvjus” Grosmans rakstīja kā pilnvērtīgu stāstu, pasakot tajā visu, ko bija gribējis teikt. Otro un trešo grāmatu iecerēja un sarakstīja tikai pēc tam, kad pirmā bija uzšāvusies milzīgos popularitātes augstumos.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s