Atsauksme: Indreks Hargla – Aptiekārs Melhiors un Olevistes baznīcas noslēpums

300x0_cover
Nosaukums: Aptiekārs Melhiors un Olevistes baznīcas noslēpums
Autors: Indreks Hargla
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Gads: 2013
Lappuses: 320

Ir 1409. gads, Tallina. Pēc šķietami ierasta vakara pilsētā atklājas asinis stindzinošs noziegums – nogalināts ievērojams Ordeņa pārstāvis. Kas pastrādājis slepkavību un kāpēc? Meklēt atbildi uz šiem jautājumiem apņemas Tallinas inteliģentais un vērīgais aptiekārs Melhiors. Nonākot uz pēdām Tallinas pagātnes noslēpumiem, nāksies atšķetināt vairāk par vienu mīklu.

Šo grāmatu uzsāku lasīt ar lielu interesi. Vēlējos pārmaiņas pēc palasīt arī kaut ko no mūsu kaimiņzemju rakstniekiem, ne tikai latviešu vai amerikāņu un britu autorus. Bet galvenokārt vēlējos redzēt, kāda būs autora attēlotā viduslaiku Tallina. Jāsaka, ka laikmeta būtību un atmosfēru autors ir atveidojis ļoti ticamu un dzīvu. Saspringtās attiecības starp Ordeni un pilsētu, kas prasa lielas diplomātijas spējas, lai izvairītos no konfliktiem. Pilsētnieku reliģisko un ikdienas dzīvi. Dažādās sabiedrības grupas, kas mitinās Tallinā. Šādas tādas nelielas vēstures faktu neprecizitātes pavīd, bet romānam tas ir pavisam piedodams un stāstu izbaudīt netraucē. Nav jau mācību grāmata.

Ar katru soli, ko Melhiors sper, šķetinot noziegumu, tiek sniegta jauna informācija, kas stāstu padara dzīvāku un detalizētāku. Uzzinām par pilsētas pagātni, tās iedzīvotāju izcelsmi un savstarpējām atiecībām, par pašu Melhioru un aptiekāra amatu. Nevienu brīdi nekļūst garlaicīgi.

Lai gan detektīvromānus parasti nelasu, bija skaidrs, ka šis darbs seko visai tipiskai struktūrai, kur beigās, savācis visus pierādījumus, galvenais varonis dramatiskā monologā klāj vaļā, kas un kāpēc ir vainīgais, kamēr visi apkārtstāvošie paliek ar mutēm vaļā. Tieši nobeiguma daļa man būtu patikusi labāk, ja būtu mazāk Melhiora monologa, kurā tad nu viss tiek atklāts, un ja autors būtu devis kādas norādes, kas ļautu lasītājam pašam vairāk izdarīt savus secinājumus par notikušo.Tomēr man patika, ka galu galā ļaundara motivācija izrādījās pavisam savam laikam atbilstoša.

Kopumā grāmata man ļoti patika – labprāt pavadīju laiku ar Melhioru, kurš pats par sevi arī ir visai interesants galvenais varonis, apburošajā viduslaiku Tallinā. Jāuzteic arī Maimas Grīnbergas ieguldītais darbs, jo tulkojums ir patiešām baudāms. Ar tādu pašu aizrautību lasīšu arī nākamo latviešu valodā izdoto daļu.

Vērtējums –4/5, jo vēsturei es atteikt nespēju.

Attēls no Zvaigzne ABC.

One thought on “Atsauksme: Indreks Hargla – Aptiekārs Melhiors un Olevistes baznīcas noslēpums

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s