Atsauksme: Ieva Melgalve – Mēness teātris

300x0_meness_teatris_preview_02Nosaukums: Mēness teātris
Autore: Ieva Melgalve
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Gads: 2015
Lappuses: 320

Teātrī visu nosaka scenāristi. Aktieriem atliek vien iepazīties ar lomas uzstādījumu un nospēlēt, kā likts. Par labi paveiktu darbu, iespējams, gaidīs atalgojums. Par kaut mazāko protestu pret Teātri – aktieris nākamajā epizodē iekļūs kādā “negadījumā”. Ārpus lomām viņi nav nekas – aktieriem nav vārdu, nav savas personīgās dzīves. Seriālu starplaikos sarunāties nedrīkst. Ārpus Teātra nekā nav. Aktieri tajā piedzimst un sagaida arī pēdējo elpas vilcienu. Pienākumu perfektu izpildi nodrošina mīmi – mehāniskas būtnes, kas aktierus sagatavo izrādēm un seko līdzi, lai nenotiktu pārkāpumi. Tomēr pat šajā ārēji perfektajā sistēmā parādās drosmīgie, kas saskata tās patieso nežēlību un meklē izeju.

Pasaule šajā darbā ir izcila. Personāžu dzīve rit slēgtā telpā – Teātrī, kas sastāv no skatuvēm, vienmēr tumšās skatītāju zāles un aizkulisēm. Tikai retajam ļauts zināt, ka ārpus Teātra arī vēl kaut kas ir. Grāmatu malā nolikt neļāva vēlme par Teātri uzzināt vēl un vēl un vēl. Kas ļāva kam tādam rasties? Kas noticis ar pārējo pasauli? Detaļas autore sniedz palēnām, neatklājot visu uzreiz. Taču kopā tās veido visai šausminošu, apokaliptisku ainu. Interesanti, ka Teātris sākotnēji nebija domāts kā tāds cilvēkus kontrolējošs aparāts, kāds tas ir tagad. Pārmaiņas notika ar laiku, apkārtējās pasaules notikumu iespaidā.

“Mēness teātris” nemitīgi liek lasītājam domāt, salīdzināt Teātrī notiekošo ar mums pašiem. Vai arī mūsu sabiedrība nav tāda, kā aktieri? Pēc iespējas labāk iekļauties, neizcelties, visu izdarīt “pareizi”, tikt paslavētam. Reti kad par to var saņemt kādu patiesu atalgojumu. Varbūt skatītāju nemaz nav, bet paši sevi ieliekam iedomātos rāmjos.

Vienīgais, kas lika samazināt vērtējumu, bija nobeigums – burtiski pēdējās pāris lappuses. Es nesapratu beigas. Vai tur bija kāda simbolismā tīta doma, kas man paslīdēja garām? Vai arī tiešām beidzās tā vienkārši un diezgan cerīgi? Ja pareizs ir otrais variants, tad nobeigums, manuprāt, bija stāsta drūmajai un nolemtajai atmosfērai pēkšņi pavisam neatbilstošs. Bet līdz pēdējai ainai viss bija lieliski – stāsts gan izklaidē un aizrauj, gan liek daudz ko pārdomāt.

“Mēness teātris” ir pirmais Ievas Melgalves darbs, ar ko sastopos. Ar šo darbu Ieva ir atstājusi nopietnas un prasmīgas rakstnieces iespaidu, tāpēc arī turpmāk noteikti sekošu līdzi viņas daiļradei.

Vērtējums – 4/5

Attēls no Zvaigzne ABC.

 

One thought on “Atsauksme: Ieva Melgalve – Mēness teātris

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s