Atsauksme: Jessie Burton – The Miniaturist

The-Miniaturist-CoverNosaukums: The Miniaturist
Autore: Jessie Burton
Izdevniecība: Picador
Gads: 2014
Lappuses: 435

Vēsa oktobra diena, 1686. gads. Astoņpadsmit gadus vecā Nella no neliela ciematiņa ierodas Amsterdamā, lai kļūtu par ietekmīgā tirgotāja Johanesa Branta sievu. Meitenes uzņemšana nav daudz siltāka par drēgno rudeni – Johaness mūždien aizņemts savā darba kabinetā,  viņa māsai Nella ne īpaši patīk un kalpotājiem ir savas darīšanas. Arī pats Brantu nams liekas dzīvs un savus noslēpumus sargājošs. Kā kāzu dāvanu Nella saņem mājas miniatūru kopiju, ko iekārtot pēc pašas ieskatiem. Ieraudzījusi kāda amatnieka – miniatūru meistara visai noslēpumaino sludinājumu, meitene sūta lūgumu pagatavot dažas figūriņas viņas mājai. Taču drīz vien no miniatūru meistara Nella sāk saņemt figūras, kuras nekad nav pasūtījusi. Katra no tām precīzi attēlo daļas no meitenes jaunās dzīves – mājas iemītniekus, paziņas, pat mājdzīvniekus. Nellai sāk šķist, ka meistars viņu novēro, cenšas brīdināt, dot kādu padomu. Kādus noslēpumus tik rūpīgi sargā Johaness un viņa māsa? Kas ir šis meistars un ko cenšas pateikt?

Šī ir viena no tām retajām grāmatām, kuru gribas pārlasīt uzreiz pēc pēdējā vāka aizvēršanas. Tā ir caurvīta ar īpašu atmosfēru un burvību, lai gan darbība risinās pavisam reālā pasaulē. Autores valoda ir plūstoša un vienkārši skaista, tā viegli ieved Amsterdamas zeltainajā sabiedrībā un tās iedzīvotāju daudz tumšākajos privātās dzīves stūrīšos.

unknown-dutch-cabinetmaker-late-17th-century-amsterdam-II-petronella-oortmans-dolls-house_1405855861_crop_550x483
17. gs. dzīvojušās sievietes Petronellas Oortmanas leļļu māja [atrodas “Rijksmuseum” muzejā Amsterdamā], kas iedvesmoja autori uzrakstīt “The Miniaturist“.

Man ļoti patika galvenā varone. No padsmitgadīgām meitenēm grāmatās parasti var sagaidīt neapdomīgus lēmumus, acumirklīgu iemīlēšanos un tamlīdzīgas lietas. Taču Nella ir citādāka, spējīga pielāgoties un parūpēties gan par sevi, gan savu jauno ģimeni. Viņa netur ļaunu prātu uz vīru, kurš nespēj viņu iemīlēt, bet turpina par viņu rūpēties, cik vien tas ir viņas spēkos. Tāpat Nella ir spējīga satuvināties ar Johanesa māsu, kura sākotnēji pret meiteni, maigi sakot, nav pārāk laipna. Lai gan būtu varējusi atriebties cilvēkiem, kas viņu nolēmuši tukšai laulības dzīvei, Nella uzņemas Brantu noslēpumu sargāšanu.

Arī grāmatas atmosfēra ir atmiņā paliekoša. Sabiedrībā, kur galvenais ir nauda un ideāla reputācija, pilsētas iedzīvotāji viens pēc otra krīt par upuriem saviem noslēpumiem. Labāk riskēt ar savu dzīvību, nekā atzīties savos darbos un patiesajās vēlmēs. Gluži reāla un ticama traģēdija ar dažiem cerību stariņiem.

Vērtējums – 5/5. Lai gan ir tikai janvāra pirmā nedēļa, nojaušu, ka decembra beigās “The Miniaturist” ierindosies manā gada labāko grāmatu sarakstā.

4 thoughts on “Atsauksme: Jessie Burton – The Miniaturist

    1. Kad pabeidzu grāmatu, palasīju dažas sliktās Goodreads atsauksmes. Var saprast, kā cilvēkiem par dažiem stāsta aspektiem izveidojies visai negatīvs viedoklis, bet mani tik ļoti piesaistīja personāži, ka nepilnības netraucēja.

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s