Atsauksme: Kristina Sabaļauskaite – Silva Rerum

300x0_cover (1)Nosaukums: Silva Rerum
Autore: Kristina Sabaļauskaite
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Gads: 2011
Lappuses: 376

Darbs “Silva Rerum” aizved mūs uz 17. gadsimta Lietuvu, kas atkopjas no nesenā iebrukuma. Bajāru Norvaišu ģimene, ilgu laiku dzīvojusi nomaļā Žemaitijas muižā, atkal atgriežas Viļņā. Tieši šeit viņiem nāksies sastapties ar savu vēlmju un izvēļu sekām, ar savu likteni.

Kristinas Sabaļauskaites izveidotie tēli ir fantastiski – daudzslāņaini, izcili savos trūkumos. Bajāru ģimenes atvases, kas, bērnībā sastapušies ar nāvi, turpmāk dzīvo pastāvīgās bailēs no tās. Bajāra sieva, kura vienmēr jutusies kā citu vadīta marionete, kā trauks, kurā citi iepildījuši savas vēlmes, viņai tās paklausīgi izpildot. Bajāra atvašu bērnības draugs, kurš, no attāluma iepazinies ar augstdzimušo dzīvi, turpmāk dzīvo bezcerībā, zinot, ka viņam šis spožums nekad nebūs sasniedzams. Mantinieks, kuram bērnībā atņemts viss, ar spēcīgu gribasspēku nocietina savu sirdi un atgūst zaudēto. Autore dod dziļu ieskatu katra slēptākajās domās, ļaujot saprast darbību un izvēlētā dzīves ceļa motivāciju. Viegli identificēties ar kaut daļiņu no katra tēla.

Šī ir grāmata, kurā katrs lasītājs noteikti atradīs kaut ko sev. “Silva Rerum” piedāvā gan ieskatīties kaimiņvalsts vēsturē, gan dzīvot līdzi varoņiem, koncentrējoties uz sižeta līniju. Gan, iedziļinoties Viļņas iedzīvotāju dziļākajās domās, padomāt arī pašiem par sevi – kādi esam mēs, ko vēlamies, ko esam gatavi darīt, lai to sasniegtu. No kā visvairāk baidāmies. Un šādā ziņā 17. un 21. gadsimta cilvēki ir ļoti līdzīgi.

Vienīgais mīnuss bija rakstības stila īpatnības. Teikumi ir ļoti gari. Nevis vienkārši gari, bet ļoti. Nonākot pie beigām, jāpapūlas, lai atcerētos, par ko tika runāts sākumā. Līdz ar garajiem teikumiem arī rindkopas mēdz izplesties vairāku lappušu garumā.

Vērtējums – 4/5

Attēls no Zvaigzne ABC.

4 thoughts on “Atsauksme: Kristina Sabaļauskaite – Silva Rerum

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s