Atsauksme: Rūta Šepetis – Starp pelēkiem toņiem

300x0_cover (2)
Nosaukums: Starp pelēkiem toņiem
Autore: Rūta Šepetis
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Gads: 2011
Lappuses: 352

Piecpadsmit gadus vecā Līna ir parasta pusaudze. Pavada laiku ar savu ģimeni, ar māsīcu apspriež mīlas lietas un sapņo par iestāšanos mākslas skolā. Līdz vienā brīdī tas viss pārtrūkst. Ir pienācis 1941. gada 14. jūnijs – liktenīgais datums, kas Līnu kopā ar māti un mazo brālīti aizved nezināmajā.

Smagais ceļš aizved no Lietuvas līdz pat Polārajam lokam, taču Līna nevienā brīdī nepadodas. Viņa nezaudē cerību, sūtot ziņas tēvam, kurš noteikti atnāks un aizvedīs viņus mājās. Šķiet, ka tieši apbrīnojamais gribasspēks meiteni pasargā no sala un slimībām, kas paņem lielāko daļu no nometņu iedzīvotajiem.

Grāmatā ļoti veiksmīgi mijas 1941. gada notikumi un ainas no Līnas agrākās dzīves. Tajās redzamas meitenes cerības – tēvs, apskatījis meitenes zīmējumus, vairākkārt paredz viņai spožu nākotni. Lai gan atmiņas ir gaišas, zinot, kas ar Līnu noticis, pārņem skumjas, jo atņemts viņai ir tik daudz. Dažas pagātnes ainas arī lasītājam dod mājienus par to, kas noticis ar māsīcu Joanu un kāds bijis iemesls Līnas ģimenes izsūtījumam.

Lai gan stāsts neapšaubāmi ir traģisks, manuprāt, te var meklēt arī labo. Vismaz grāmatas nobeigums un Līnas spēcīgā rakstura piemērs sniedza arī siltas sajūtas un cerību. Arī visļaunākajā brīdī viss tomēr var būt kārtībā. Vajag tikai mīlēt. No visas sirds.

“Šīs trīs mazās tautas mums māca, ka mīlestība ir visvarenākā armija. Mīlestība pret draugu, mīlestība pret valsti, mīlestība pret Dievu un pat mīlestība pret ienaidnieku – tieši mīlestība atklāj mums to, cik patiesi brīnumains ir cilvēka gars.”

“Starp pelēkiem toņiem” ir vērtīga grāmata, kas ļauj ieskatīties jau it kā zināmos pagātnes notikumos no jauna. Izprast cilvēku darbības un domas un varbūt apzināties arī savu iekšējo spēku.

Vērtējums –4,5/5

 

One thought on “Atsauksme: Rūta Šepetis – Starp pelēkiem toņiem

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s