Nora Ikstena – Mātes piens

ikstena_mates_piensNosaukums: Mātes piens
Autore: Nora Ikstena
Izdevniecība: Dienas Grāmata
Gads: 2015
Lappuses: 176

Ar katru izlasīto vēsturisko romānu arvien spēcīgāk pārņem sajūta, ka visos laikos cilvēki tomēr ir ļoti līdzīgi. Būtībā jau visi vienmēr ir vēlējušies to pašu – drošību, brīvību un galu galā mīlestību tās dažādajās izpausmēs. Nepieciešamība saprast un piedot, kas ir viens no vadošajiem romāna motīviem, ir ļoti svarīga arī tagad. Tieši tāpēc arī romāna “Mātes piens” galvenās varones un viņu iekšējās pasaules šķiet tuvas un saprotamas, padarot šo stāstu tik personisku.

“Domājot par māti, par viņas un par manu piedzimšanu, mani neatlaiž domas par sasodīto nosacītību, kas ir tikpat sasodītas nejaušības vai varbūt kāda liela, neizprotama plāna sekas. Mēs piedzimām tur un tad, un tas noteica mūsu dzīvi. Mums būtu bijusi cita dzīve, ja vien mēs būtu piedzimušas citur.”

Lai gan attēlotās mātes un meitas attiecības šķiet aktuālas arī šodien, vēsturiskajam fonam – 20. gadsimta 70.-80. gadiem – šajā stāstā ir neizmērojama nozīme. Nospiedošais režīms, dubultas dzīves dzīvošana, “atrašanās būrī” – tas viss noved māti pie iekšējiem pārdzīvojumiem, kas meitai ne vienmēr ir saprotami. Līdz arī viņai nākas ar to saskarties.

Nodaļas pamīšus veltītas gan mātes, gan meitas skatu punktam, kas palīdz izprast abus pavisam atšķirīgos tēlus. Meita māti bieži vien nesaprot. Kā var pamest savu tikko dzimušo bērnu? Kā tas ir – negribēt dzīvot? Kāpēc māte iegrimst kaut kur savās domās un nav vairs sasniedzama? Nodaļās, kas veltītas mātei, Nora Ikstena skaudri, bet ar lielu meistarību atklāj atbildes uz šiem jautājumiem. Jo dzīve šajā režīmā padara cilvēku par daļu no vienveidīgās masas, kas tiek mācīta domāt vienveidīgi, neizcelties, pakļauties, nejautāt. Ne visi spēj to izturēt. Labāk šķiet aizbēgt, nekā piedzīvot savu likteni atkārtojamies bērnu dzīvēs.

Mani ļoti uzrunāja tieši mātes un meitas attiecību nevienveidība. Brīžiem viņas ir atsvešinātas, bet brīžiem atkal ļoti tuvas. Ir vērts izturēt un pārvarēt slikto, piedot, lai nonāktu pie labā.

Vien nepilnās divsimt lappusēs autore iedveš dzīvību pavisam reāliem tēliem un notikumiem. Nonākot līdz grāmatas beigām, nepamet sajūta, ka izlasītais pieredzēts savām acīm.

“Mūžs skan ilglaicīgi. Nedomāju, ka man tiks piešķirts mūžs.”

Vērtējums – 4,5/5

 

One thought on “Nora Ikstena – Mātes piens

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s