Andžejs Sapkovskis – Pēdējā vēlēšanās

300x0_12675217_10205232827610010_1268427500_oNosaukums: Pēdējā vēlēšanās
Autors: Andžejs Sapkovskis
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Gads: 2016
Lappuses: 334

“Pēdējā vēlēšanās” seko galvenā varoņa Geralta dažādām dzīves epizodēm, kas, savijoties kopā, atklāj vairāk par varoņa pagātni un personību. Geralts ir raganis. Cilvēks, kas vairs īsti nav cilvēks; kura spējas pastiprinātas dažādu manipulāciju rezultātā. Ragaņa uzdevums ir par atlīdzību atbrīvoties no dažādiem cilvēkus apsēdušiem neradījumiem – ne pati patīkamākā un sabiedrībā saprastākā nodarbošanās.

Geralts ir lielisks tēls. Viņš nav perfektais varonis – pasaules glābējs, bet iet savu ceļu. Ja vajag, nogalina, bet tikpat labi var arī ar kādu  briesmoni mierīgi aprunāties pie vakariņu galda. Savā ziņā viņa personība raisīja asociācijas ar Kvoutu no Rotfusa “Karaļkāvēja hronikām”, kas ir patiešām lieliska fantāzijas sērija. Pateicoties šīm sajūtām Geralts un “Pēdējā vēlēšanās” man noteikti iepatikās vēl vairāk.

“Pēdējā vēlēšanās” ir nopietna fantāzija, kas daudz ko liek pārdomāt – vai vienmēr ir iespējama pareizā izvēle? Kas tad ir tie īstie briesmoņi – citādie un nesaprastie vai tie, kas pavēl tos nogalināt? Negaidīts papildinājums bija atsauces uz dazādām klasiskajām pasakām (piemēram, Pelnrušķīti), kuru sižeta elementus autors ievij stāstā, padarot šausminošākus, nekā pierasts. Netrūkst arī kopējai noskaņai atbilstošs humors.

Brīžiem gan traucēja valoda. Anglicismi ļoti “dūrās acīs” un likās pārāk moderni stāsta noskaņai. Likās, ka kuru katru brīdi Geralts izvilks savu smārtfounu, lai iegūglētu, kā labāk tikt galā ar kādu briesmoni. Labi, varbūt pārspīlējums, bet man tiešām likās neatbilstoši. Protams, iepriekš “Pēdējo vēlēšanos” neesmu lasījusi ne oriğinālvalodā, ne kādā citā valodā, tāpēc nevaru spriest, vai šī ir Sapkovska rakstības stila vai tulkojuma īpatnība.

Vērtējums – 4/5. Tieši šāda veida fantāzijas grāmatas ir vislabākās – galvenais varonis nav ideāls, stāsts ir nopietns, bet ar veiksmīgiem humora elementiem. Noteikti turpināšu sekot līdzi šai sērijai, un ceru, ka latviski tiks izdotas arī turpmākās daļas.

Attēls no Zvaigzne ABC.

3 thoughts on “Andžejs Sapkovskis – Pēdējā vēlēšanās

  1. Precīzi – Tieši šāda veida fantāzijas grāmatas ir vislabākās – galvenais varonis nav ideāls, stāsts ir nopietns, bet ar veiksmīgiem humora elementiem.
    Jājautā, vai esi lasījusi Marka Lorensa “Muļķu princi” ?

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s