Mārgareta Atvuda – Kalpones stāsts

300x0_kalpones_4_1Nosaukums: Kalpones stāsts
Autore: Mārgareta Atvuda
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Gads: 2015
Lappuses: 368

“Kalpones stāsts” vēsta par jaunu sabiedrību un režīmu iztēlotā nākotnē. Gileādas republika, kas tagad atrodas ASV vietā, ir militāri kontrolēts režīms, kur spēcīgi ideoloģizētā sabiedrība stingri iedalīta kārtās. Augstākajai elitei piederošie vīrieši jeb Komandieri, viņu Sievas un Kalpones, pie kurām pieder arī galvenā varone Zemfreda. Dažādu katastrofu rezultātā dzimstība nākotnē ir nokritusies bīstami zemā līmenī, un nu par katras sievietes svētu pienākumu ir uzlikta bērnu radīšana. Tie sabiedrībā ietekmīgie vīrieši, kuru Sievas nespēj šo uzdevumu veikt, saņem Kalpones. Visas sabiedrības dzīve tiek pakārtota vairākiem regulāriem un pavisam nepatīkamiem rituāliem.

Sekojam galvenās varones stāstam laikā, kad jaunā sistēma ir izveidojusies pavisam nesen. Zemfreda joprojām atceras savu īsto vārdu, savu vīru un bērnu. Laiku, kad varēja ģērbties brīvi, lasīt un skatīties, ko vēlējās. Tieši šis aspekts padara “Kalpones stāstu” tik emocionāli iedarbīgu. Tas liek izjust, kā tas ir, kad pēkšņi tiek atņemts viss un cilvēks ir atstāts viens svešā, naidīgā vidē.

Pirmajā acu mirklī autores izveidotā pasaule liekas pilnīgi absurda un neiedomājama. Nekas tāds taču nevar notikt. Tad pamazām atklājas detaļas par to, kā sabiedrība nonāca līdz šādai sistēmai. Un tajā brīdī nākas saprast, ka tik neiespējami tas nemaz nav. Pat šķiet, ka Mārgaretai Atvudai piemīt pareģes spējas, lai 1985. gadā (kad “Kalpones stāsts” izdota pirmo reizi) tik precīzi aprakstītu problēmas, ar ko saskaramies arī 2016. gadā.

Man būtu labāk paticis, ja informācija par pasauli, kas tika sniegta grāmatas beigās, būtu atklāta caur Zemfredas stāstījumu. Tāpat gribējās uzzināt daudz vairāk par “viņiem”, kas šo sistēmu radīja, un kā tieši notika sabiedrības sadalījums. Bet varbūt tieši informācijas trūkums piešķir šim stāstam tā īpašo atmosfēru. Lasītājs zina tikai to, ko zina Gileādas apspiestākie slāņi. Tie, kuri dzīvo neziņā un ilgās pēc agrākās dzīves.

Vērtējums – 4/5

3 thoughts on “Mārgareta Atvuda – Kalpones stāsts

  1. varbūt nesaistīti, bet nošausminājos par vienu no rīta skatītu video par Trampu, un visu dienu ik pa brīdim domas par to un cerība, ka amerikāņi nebūs tik stulbi un neievēlēs viņu. Lai gan neesmu vēl lasījis šo grāmatu, nebrīnītos, ja viņš ko tādu atbalstītu.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s