Par atgriešanos un vasarā sadarīto

Gandrīz katru blogu tā pastāvēšanas laikā vismaz reizi piemeklē pārtraukums. Dažādi darbi un līdz ar tiem motivācijas izsīkums bija nomācis arī mani, taču nu vēlos atgriezties pie grāmatu apspriešanas ar jaunu apņemšanos.

Kopš pēdējā ieraksta veikšanas lasīts ir daudz. Jāatzīst gan, ka lasāmvielas izvēlē pēdējā laikā atkal iezagās vienveidība. Tā pati YA literatūra ar bieži vien kaitinošajiem varoņiem, par kuriem tik bieži sūdzos, bet, redz, atturēties arī nevar. Lai gan ir periodi, kad prasās lasīt tikai kaut ko vieglu, un īpaši tas raksturīgs vasarai. Taču pa vidu zināmajai lasīšanas rutīnai iespraukušās arī vairākas tiešām lieliskas grāmatas, kuras tad nu īsumā aprakstītas.

liarskeythorns

Marks Lorenss – “Sarkanās karalienes karš” un “The Broken Empire” triloģijas. Ar “Sarkanās karalienes kara” pirmo grāmatu “Muļķu princis” iepazinos jau gada sākumā, kad uzreiz tapa skaidrs, ka vēlos izlasīt arī pārējos autora darbus, kuru notikumi risinās šajā pasaulē.

Tā nu sanāca, ka triloģijas lasīju ačgārnā secībā, un noteikti “Sarkanās karalienes kara” grāmatās saskatītu daudz vairāk sīku detaļu un saistību ar “The Broken Empire“, ja to lasītu pirmo. Tomēr, šķiet, ka sižeti nepārklājas tik lielā mērā, lai lasīšanas secībai būtu īpaša nozīme.

Iepazīstot “The Broken Empire” galveno varoni Jorgu, pirmā doma bija “hei, šis čalis izklausās pēc Aleksa no “Mehāniskā apelsīna””. Pāris dienas vēlāk izlasīju interviju ar autoru, kurā atklājās, ka šis tēls tiešām izmantots par iedvesmu Jorgam. Par šo faktu joprojām esmu sajūsmā, jo gan “Mehāniskais apelsīns”, gan tagad arī “Prince of Thorns” ierindojas manu mīļāko grāmatu sarakstā.

Marka Lorensa izveidotie galvenie varoņi ir tieši tas aspekts, kas man ir licis tik ļoti iemīlēt šīs triloģijas. Noteikti patiks tiem, kas noguruši no ierastā labā un pat pārāk labā tēla tipāža, kas tik bieži sastopams fantāzijas un citos žanros. Lorensa varoņi ir savā ziņā “izredzētie”, bet sekot gatavi tikai savām interesēm. Pasauli glābt neviens īpaši netaisās, un tam arī nemaz nav laika, ja ir daudz patīkamākas lietas, ko tā vietā varētu darīt. Sižetam progresējot, tiek atklāti jauni personību slāņi, taču beigās neviens netiek izmainīts pilnībā un nenonāk pretrunās ar saviem sākotnējiem uzskatiem. Arī ar humora izjūtu Lorensam viss ir kārtībā, un tēliem tiek piešķirtas spilgtas, sarkastiskas balsis.

Ar nepacietību jāgaida Marka Lorensa jaunākais veikums “The Red Sister“, kas solīts nākamā gada  aprīlī.

rc

Maggie Stiefvater – The Raven CycleMegijas Stīvoteras rakstības stils un radītā īpašā atmosfēra likās apburoša jau grāmatās “Trīsas” un “Svārstības”. “The Raven Cycle” ir ievērojams solis uz augšu rakstnieces prasmē, un iepriekš minētās īpašības ir vēl izteiktākas šajā grāmatu sērijā. Mazpilsēta ar maģisku noslēpumu, rēgi, rituāli, gaišreģi – piemērota lasāmviela drīzajai tumšo vakaru sezonai.

Autorei ir padevies spēcīgs darbojošos personāžu sastāvs – reti kurš no pilsētiņas iemītniekiem atstās lasītāju vienaldzīgu. Arī detalizēti izstrādātā darbības vieta šajā stāstā savā ziņā kļūst par vienu no tēliem, līdzdarbojoties galveno varoņu gaitās.

Varētu uzskatīt, ka, jo mazāk zini par šīm grāmatām, sākot lasīt – jo labāk. Tā katrs pavērsiens sagādās pārsteigumu, ļaujot pilnībā izbaudīt neparastu, maģisku piedzīvojumu.

cernobila printSvetlana Aleksijeviča – Černobiļa. Lūgšana. Viennozīmīgi smagākais darbs, ko ilgākā laikā gadījies lasīt. Tomēr, lai cik grūti un pat sāpīgi brīžiem būtu, šī ir grāmata, kas ir jālasa. Lai zinātu, atcerētos un neaizmirstu.

Grāmatā Nobela prēmiju literatūrā guvusī autore apkopojusi intervijas ar cilvēkiem, kuru dzīvi uz mūžīgiem laikiem mainījusi Černobiļas AES katastrofa 1986. gadā. Šeit nav vēstures faktu atstāstījuma, bet patiesi dzīvesstāsti, kas ļauj ielūkoties dažādās dzīves uztverēs, dažādos pārdzīvojumos un reakcijās uz vienu notikumu.

Ja daudziem šis notikums ir tikai attāls vēstures fakts, tad tuvējās apkārtnes iedzīvotājiem un citiem ar katastrofu saistītajiem Černobiļa joprojām ir ikdiena. Par tolaik piedzīvoto joprojām atgādina tagadējie apstākļi skartajās teritorijās, un arī zaudējuma sāpes nekad pavisam neizgaist.

Lasāmo grāmatu kaudzītē savu kārtu gaida daudzas fantastiskas grāmatas un nevaru vien sagaidīt, kad tām varēšu ķerties klāt. Lai atkal pavairotu daudzveidību, sagaida gan fantāzija, gan dažādi romāni, gan vēsture. Uz tikšanos oktobrī!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s