Oktobra kopsavilkums // 2016

Mēneša vidū pienāca brīdis, kad likās, ka neko daudz tā arī neizlasīšu. Grāmatu ir daudz, laika maz. Kā visu paspēt? Arī novembris ir iesācies ar līdzīgām sajūtām. Daudz vieglāk ir palīst zem segas, slēpjoties no rudens lietiem un pēkšņā sniega, un neko nedarīt. Vai novembrī kas sanāks, to vēl redzēsim, taču oktobrī tomēr izlasīju 6 grāmatas, kas nav tik maz. Gan beidzot tiku pie ilgi gaidīta sērijas noslēguma, gan atklāju pavisam jaunus izdevumus, kurus mēneša sākumā pat neplānoju lasīt.

nov1

1. Kendare Blake – Three Dark Crowns. Ar šo grāmatu šī gada septembrī aizsākās jauna fantāzijas triloģija. Stāsts ir par kādu teritoriju, kurā valdošajai ģimenei katrā paaudzē piedzimst trīnītes. Ar maģiskām spējām apveltītas māsas, kurām, lai iegūtu tiesības valdīt, jācīnās savā starpā. Līdz nāvei. Atteikties nav iespējams.

Koncepts man likās ļoti interesants (Bada spēles viduslaikos ar maģiju? Jā, lūdzu!) un grāmata man kopumā patika. Brīžiem tēli liekas nedaudz par naivu, varbūt arī rakstības stils nedaudz par vienkāršu, taču visam ir iespējas uzlaboties turpmākajās daļās. Noteikti šo sēriju turpināšu.

2. Alekss Kapī – Leons un Luīze. Šķiet, ka es šajā grāmatā saskatīju kaut ko pavisam citu, ne to, ko autors ar to bija vēlējies pateikt. Gala viedoklis par grāmatu tā arī palika pretrunīgs. Plašāka atsauksme šeit.

3. Brandon Sanderson – The Final Empire. Sandersons šobrīd neapšaubāmi ir viens no populārākajiem fantāzijas žanra autoriem, tāpēc vēlējos beidzot iepazīties ar viņa darbiem. Priekš pirmās grāmatas triloģijā likās labs sākums. Origināla pasaule un maģijas sistēma, pie kuras gan nācās kādu laiku pierast. Tomēr ceru, ka nākamās grāmatas būs vēl spēcīgākas.  Plašāka atsauksme šeit.

nov2

4. Leigh Bardugo – Crooked Kingdom. Tā kā šīs divu grāmatu sērijas pirmā daļa “Six of Crows” man likās gandrīz vai ģeniālākā un kvalitatīvākā jauniešu fantāzijas grāmata, ko nācies lasīt, no “Crooked Kingdom” gaidīju to pašu un vēl vairāk. Taču, sākot lasīt grāmatu ar milzīgām cerībām, bieži vien gala rezultāts ir tieši pretējs. Nākas vilties, jo nav saņemts tieši tas, kas tika gadīts. Arī šis bija tas gadījums.

Bija daudz labu momentu, kas atgādināja pirmo grāmatu. Taču šoreiz autore bija atgriezusi vairākus tēlus no viņas iepriekšējās “Shadow and Bone” triloģijas, kura man likās labākajā gadījumā viduvēja. Atsaucēm uz šiem autores agrākajiem darbiem tika veltīts ļoti daudz laika, kas zempaziņā lika “Crooked Kingdoms” saistīs nevis vairs ar “Six of Crows” lielisko kvalitāti, bet agrāko darbu paredzamību un garlaicīgajiem tēliem. Ļoti žēl, ka tā tas notika, jo šī bija viena no manām visgaidītākajām grāmatām šogad. Ja autore būtu koncentrējusies tikai uz “Six of Crows” stāsta varoņiem, iznākums būtu bijis daudz labāks.

5. Māra Svīre – Stāsti pilnmēness vakariem. Grāmatu iegādājos un sāku lasīt dēļ “Limuzīna Jāņu nakts krāsā”, turpināju lasīt dēļ Māras Svīres apbrīnojamā radošuma un stāstu krājuma kopējās mistiskās un apburošās noskaņas. Plašāka atsauksme šeit.

6. Sabaa Tahir – An Ember in the Ashes. 

Life is made of so many moments that mean nothing. Then one day, a single moment comes along to define every second that comes after.

Šī grāmata ieintriģēja ar to, ka autores radītā fantāzijas pasaule nav kārtējais viduslaiku Eiropas šablons, bet tā ir viegli Senās Romas vēstures un kultūras iedvesmota. Stāsts gan ir visai parasts – viņi nedrīkst būt kopā, tik un tā iemīlas, beigās ir laimīgi uz visu pārējo tēlu rēķina. Abi galvenie varoņi lielākoties bija kaitinoši. Nevis vienkārši kaitinoši, bet tiešām kaitinoši. Par spīti tam kaut kas šajā grāmatā mani ļoti piesaistīja. To noliekot malā, tik un tā nepārstāju par to domāt. Autores rakstības stils ir vienkāršs, taču brīžiem vides vai sajūtu apraksti ir ļoti poētiski, skaisti tieši vajadzīgajā daudzumā. Ar to nav pārspīlēts. Arī otrā plāna tēli bija veidoti daudzpusīgi, tādi, par kuriem gribas uzzināt vēl un vēl.

Manai mīļākajai varonei, kurai jutu līdzi jau no paša sākuma, visi nemitīgi darīja pāri, un to es galvenajiem varoņiem un autorei nepiedošu, bet triloģiju turpināt gan lasīšu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s